День мови
21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають Міжнародний день рідної мови. Це відносно молоде свято: до календарів усього світу воно увійшло тільки в 1999 році. Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.
Ти велична і проста.
Ти стара і вічно нова.
Ти могутня, рідна мово!
Іван Багряний
Міжнародний день рідної мови в школі
Дата для Дня рідної мови була вибрана на згадку про трагічних події, що сталися в Бангладеш 21 лютого 1952 року. Тоді від куль поліцейських загинули студенти, котрі вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі, вимагаючи визнати її однією з державних мов країни. Відтоді ця дата у Бангладеш стала днем полеглих за рідну мову, а весь світ відзначає День рідної мови.
Рішенням про впровадження Дня рідної мови ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи, адже близько половин із 6000 розмовних мов світу нині загрожує зникнення. Також організація певна, що це є важливим кроком до визнання необхідності захистити різноманіття культур і зберігати повагу до мови як показника культури.
Урочисте святкування цієї визначної дати відбулося і Вітрянській гімназії.
До відзначення Міжнародного дня рідної мови долучилася вся шкільна родина. По класах учителі Зелінська Л.М. та Щаслива А.В. провели святкові заходи за темою «Є у світі багато мов, але наша найніжніша у світі». Учасники декламували вірші про мову, співали запальні українські народні пісні, читали вислови про мову, читали цікаві факти…
У 5 класі Щаслива А.В. провела інформаційну годину «Рідне слово, материнська мова»;
У 6 класі ЗелінськаЛ.М. провела усний журнал «Наша мова калинова».
У 7 класі Зелінська Л.М. провела годину спілкування «О слово рідне, хто без тебе я…
У 8 класі Щаслива А.В. провела виховну годину «Любіть Україну і мову її солов’їну».
У 9 класі Щаслива А.В. провела поетичну вітальню «Наша мова калинова» .
Мова – запорука існування народу, нації. Нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання – відродити українську мову, українську державність, націю. І ми повинні твердо усвідомити, що це – наш святий обов’язок, і за нас цього ніхто не зробить
Тож побажаємо всім українцям, що свято бережуть українське слово – щастя, натхнення, добра, миру, світлого майбутнього, живіть повноцінним життям, досягайте вершин, адже у ваших руках доля нашої країни. Любіть, шануйте і бережіть рідну мову – вона наш генетичний код.